Cel i planowane efekty

Celem głównym projektu jest podniesienie poziomu kompetencji studentów studiów stacjonarnych (s1 i s2) i niestacjonarnych  (nz1) oraz absolwentów kierunku MIBM, studiujących na Wydziale Mechanicznym -Technologicznym Politechniki Śląskiej, z uwzględnieniem obszarów istotnych dla Odpowiedzialnego Rozwoju w ujęciu Przemysłu 4.0 przez realizacje staży zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Projekt będzie realizowany zgodnie z zachowaniem zasady równości szans i niedyskryminacji obu płci, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i zasadą zrównoważonego rozwoju. Opracowane programy stażowe są odpowiedzią na potrzeby studentów, określone na podstawie badań własnych.

Programy pozwolą na podniesienie kompetencji studentów zgodnie ze zdiagnozowanymi predyspozycjami oraz indywidualnymi potrzebami.

W ramach projektu przewidziano działania obejmujące staże i programy wsparcia edukacyjnego wpisujące się w trzecią misję uczelni, a także działania instytucji wspomagających studentów w rozpoczęciu aktywności zawodowej na rynku pracy.

Cel projektu wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020 w obszarze Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (transfer studentów i absolwentów) i pozwoli na budowanie sieci powiązań nauka-przemysł) oraz Strategię Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2020 w zakresie edukacji wyższej oraz strategii cykl życia - cykl kariery, Strategię Rozwoju Kraju w obszarze konkurencyjnej gospodarki i spójności społecznej i terytorialnej. Osiągnięcie celu głównego będzie możliwe dzięki realizacji założonych celów szczegółowych uwzględniających potrzeby beneficjentów.

Cele szczegółowe POWER dotyczą podniesienia kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa, zostaną osiągnięte poprzez szczegółowo opracowany i wdrożony program staży o wysokiej jakości - Ro.Z.Um.Ie - Rozwój Zawodowych Umiejętności Inżynierskich.

Tematyka staży obejmuje rozwój kompetencji inżynierskich w zakresie mechaniki i budowy maszyn, procesów wytwarzania, modelowania układów mechanicznych oraz nowoczesnych materiałów inżynierskich, a także tzw. kompetencji miękkich. Staże będą realizowane u partnerów przemysłowych Wydz. MT (na podstawie umów o współpracy) lub firm rekrutowanych, a także w ośrodkach badawczo-rozwojowych.Zakłada się wdrożenie KRAJOWYCH I ZAGRANICZNYCH programów stażowych związanych bezpośrednio z efektami kształcenia na MiBM, co przyczyni się do tworzenia sieci nauka-przemysł.

Script logo